با SEO از آغاز تا امروز (قسمت اول)

تاریخچه سئو و موتورهای جستجو

بررسی تاریخچه SEO همانند بررسی تاریخچه دست دادن است. همه ما می‌دانیم وجود دارد و بخش مهمی از کسب و کار محسوب می‌شود. اما زمان زیادی را صرف تفکر درباره ریشه‌های آن نمی‌کنیم، فقط می‌خواهیم بدانیم چگونه از آن به طور روزانه استفاده کنیم.

با این حال، برخلاف دست دادن، SEO نسبتا پدیده‌ای جوان و پیوسته در حال تغییر است. تصور می‌شود که زمان تولد آن در حدود سال 1991 باشد. در دوران عمر نسبتا کوتاهش به سرعت رشد کرده و به مرحله بلوغ رسیده است. کافی است نگاهی به تغییرات الگوریتم گوگل بیاندازید تا متوجه این امر شوید.


بیشتر بخوانید: راهنمای استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای تازه‌کارها


خب SEO از کجا شروع شد و چگونه این چنین اهمیت پیدا کرد؟ با ما همراه باشید تا به گذشته رفته و پاسخ این سؤال را بیابیم.

اما ابتدا، نگاهی به موتورهای جستجو

اولین ایده برای ساخت یک آرشیو مشترک برای تمامی داده‌ها در سراسر جهان در سال 1945 مطرح شد. چندین دهه بعد در سال 1990، Alan Emtage دانشجوی دانشگاه McGill، آرچی (Archie) را خلق کرد. برخی می‌گویند آرچی اولین موتور جستجو محسوب می‌شود. با این حال Archie همان چیزی بود که Slawski مدیر و بنیانگذار SEO by the Sea «بهترین راه برای یافتن اطلاعات از سایر سرورها در اینترنت به‌طور همزمان» نامید.

تاریخچه سئو و موتورهای جستجودهه بعد شاهد چندین تحول اساسی بود. نسخه‌های تجاری‌تری از موتورهای جستجو که امروزه می‌بینیم:

فوریه 1993

6 دانشجوی دانشگاه استنفورد Architex را خلق کردند، که بعدها موتور جستجوی Excite نامیده شد. برخی می‌گویند Excite «انقلابی در روش طبقه‌بندی اطلاعات» بود که موجب ساده‌تر شدن یافتن اطلاعات از طریق دسته‌بندی نتایج بر مبنای کلیدواژه‌های یافت شده درون محتوا و بهینه‌سازی پس زمینه شد.

ژوئن 1993

متیو گری وب گسترده جهانی World Wide Web Wanderer را آغاز نمود، که بعدها به wandex معروف شد.

اکتبر 1993

مارتین کوستر ALIWEB را معرفی نمود، که به مالکان سایت اجازه می‌داد تا صفحات خودشان را ثبت نمایند.

دسامبر 1993

حداقل سه موتور جستجوی bot-fed وجود دارد:

  • JumpStation
  • RBSE spider
  • World Wide Web Worm

این احتمالا به این معنا است که آن‌ها بوسیله روبات‌های وب که می‌توانستند هم سرورها و هم محتوای سایت را برای تولید نتایج جستجو کنند، قدرت یافته بودند.

سال 1994

موتورهای جستجوی Alta Vista، Infoseek، Lycos و Yahoo پدید آمدند.

تاریخچه سئو و موتورهای جستجوسال 1996

بنیانگذاران گوگل، لری پیج و سرگی برین، شروع به ساخت موتور جستجویی نمودند که در ابتدا BackRub نامیده می‌شد.

آوریل 1997

AskJeeves معرفی شد، که بعدها به com تبدیل شد.

سپتامبر 1997

com به عنوان نام دامنه ثبت شد.


بیشتر بخوانید: تکنیک های فروش آنلاین ؛ فارغ التحصیلی


باید ذکر شود که حدود 20 سال بعد، در ژوئن 2009، مایکروسافت Bing را ارائه کرد. نسخه قبلی آن Live Search، Windows Live Search و MSN Search نیز نامیده می‌شد.

اما اینجا جایی است که SEO پدیدار می‌شود. همانطور که موتورهای جستوجو به‌روز‌تر شده و به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفتند. مالکان آنها نیز باهوش‌تر شدند. همانطور که جامعه SEOMoz بیان می‌کند: «دریافته شد که با انجام یکسری اقدامات ساده، نتایج موتورهای جستجو می‌تواند دست کاری شده و از اینترنت پول بدست آورد».

این نتایج چندان با کیفیت نبودند. این همان جایی است که داستان SEO آغاز می‌شود.

تاریخچه مختصری از SEO و جستجو

دهه 90

خانواده‌ها با اینترنت بیشتر ارتباط برقرار کرده و از موتورهای جستجو برای دسترسی راحت‌تر به اطلاعات استفاده نمودند. اما همانطور که در بالا ذکر شد، مشکل کیفیت نتایج وجود داشت.

تاریخچه سئو و موتورهای جستجودر عین حال که نتایج موتورهای جستجو با واژگان استفاده شده در جستجو مطابقت داشتند. اما معمولا محدود به همان واژگان بود. زیرا حجم عظیمی از مالکان سایت‌ها بارها و بارها از کلیدواژه‌ها در متون خود استفاده می‌کردند تا رتبه‌بندی خود را بهبود بخشیده و ترافیک را به صفحات خود هدایت کنند.

همچنین اندکی تبانی هم وجود داشت. علاوه‌بر کلیدواژه‌ها افراد از لینک‌های پشت سرهم استفاده می‌کردند تا قدرت خود را افزایش دهند. نه تنها هیچ معیار رتبه‌دهی وجود نداشت؛ بلکه در آن زمان موتورهای جستجو الگوریتم‌های خود را بر این اساس تنظیم کرده بودند و اقدامات «سئو کلاه سیاهی» وجود داشت که این تنظیمات آن ها را حل نمی‌کردند.

اما در همان زمان دو نفر در استانفورد به ایده‌ای دست یافتند

این دو نفر مقاله‌ای در استنفورد با عنوان «آناتومی موتور جستجوی وب فوق متنی» را منتشر کرده و در آن نوشتند: «مدل کسب و کار غالب برای موتورهای جستجوی تجاری، تبلیغات است. اهداف مدل کسب و کار تبلیغات همیشه با ارائه جستجوی با کیفیت به کاربران مرتبط نیست».

در همین مقاله، پیج و برین برای اولین بار PageRank را معرفی نمودند. فناوری که گوگل برای کمک به رتبه دهی نتایج جستجو بر مبنای کیفیت و نه صرفا کلیدواژه استفاده می‌کند. برخی ممکن است بگویند این نظر راه را برای سئو به شکلی که اکنون ما آن را می‌شناسیم، باز کرد.

تاریخچه سئو و موتورهای جستجواوایل دهه 2000

اوایل دهه 2000 شاهد غلبه گوگل بود. در فرایند تبدیل نمودن فناوری موتورهای جستجو کمتر تبلیغات محور، گوگل شروع به تهیه اصول راهنما برای «سئو کلاه سفید» نمود. نوعی که آدم خوب‌ها به آن می‌پردازند تا به رتبه‌دهی وب‌مسترها بدون هرگونه رفتار مشکوک و نادرست در دهه 90 کمک کند.

2000-2002

اما بر اساس Moz، این اصول راهنما هنوز اثر واقعی بر رتبه‌دهی نداشتند، پس افراد به خود زحمت دنبال نمودن آن‌ها را نمی‌دادند. این امر تا حدودی به این دلیل بود که PageRank مبتنی بر تعداد لینک‌های ورودی به صفحه‌ای معین بود. هرچه تعداد این لینک‌ها بیشتر باشند، رتبه بالاتر خواهد بود. اما هنوز راهی برای سنجش اعتبار این لینک‌ها وجود نداشت. برای اوایل دهه 2000، همچنان احتمال استفاده از فنون backlinking برای رتبه‌دهی به صفحاتی وجود داشت که حتی با معیار جستجو مطابقت نداشتند.


بیشتر بخوانید: 7 نکته برای پشتیبانی آنلاین مشتری


در سال 2001، برین و پیج در برنامه چارلی رز شرکت کردند. هنگامی که میزبان از آن‌ها پرسید «چرا به این خوبی کار می‌کند؟» برین تأکید کرد که گوگل یک موتور جستجو است نه چیزی دیگر. در پی «وب به عنوان یک کل است، و نه صرفا اینکه کدام واژگان در هر صفحه حضور دارند». گوگل هزاران الگوریتم را به کار می‌گیرد تا از نزدیک این واژگان را بررسی کند.

2003-2004

این رویکرد به وب که چیزی بیش از صرفا واژگان است، در نوامبر 2003 با به‌روز‌رسانی Florida برای الگوریتم گوگل شکل گرفت. سایت‌های زیادی رتبه خود را به دلیل این به روزرسانی از دست دادند و سایت‌های زیادی از این تغییر بهره بردند.

این اولین بار بود که سایت‌ها به خاطر اموری همچون استفاده بیش از حد از کلیدواژه‌ها تنبیه می‌شدند، که تأکید گوگل بر حل مشکلات کاربر اساسا با محتوایی با کیفیت را نشان می‌داد.

در سال 2004 یکی از اولین نسخه‌های جستجوی صوتی گوگل معرفی شد. چیزی که نیویورک تایمز آن را تجربه‌ای نیمه تمام خواند. در حالی که این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی بود، اما علامتی از اهمیت آینده تلفن همراه در سئو محسوب می‌شد.

ادامه ایم مقاله را می‌توانید در قسمت دوم مطالعه کنید.

ایمیل مارکتینگبازاریابی محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *