با SEO از آغاز تا امروز (قسمت دوم)

سئو و گوگل از آغاز تا امروز

2005: سال مهمی برای SEO

یکی از مهم‌ترین سال‌ها در دنیای SEO، سال 2005 است. گوگل با یاهو و MSN برای Nofollow Attribute متحد شد. این نوع از لینک‌دهی با این هدف ایجاد شد تا حجم لینک‌های اسپم و نظرات را در وب‌سایت‌ها کاهش دهد. سپس گوگل جستجو را شخصی‌سازی نمود، که از تاریخچه جستجو و نرم افزار جستجوگر فرد استفاده می‌کرد تا نتایج را مرتبط‌تر کند.

در نوامبر همان سال Google Analytics راه‌اندازی شد، که هنوز هم برای اندازه‌گیری ترافیک و ROI کمپین‌ها استفاده می‌شود.

2009: دگرگونی SEO

در سال 2009، دنیای موتورهای جستجو شاهد اندکی دگرگونی بود. Bing در ژوئن همان سال معرفی شد. در حالی که مایکروسافت به شدت این موتور جستجو را به‌عنوان موتور جستجویی که نتایجی بهتر از گوگل ارائه می‌کند، بازاریابی نمود. اما همانطور که SEL پیش‌بینی کرد، این موتور جستجو نتوانست گوگل را از بین ببرد. توصیه بهینه‌سازی محتوای آن نیز نتوانست با توصیه‌های گوگل مقابله کند. در حقیقت بر اساس ژورنال انجین سرچ، تنها تفاوت قابل توجه Bing ارائه اولویت‌هایی برای کلیدواژه‌ها در URL و نیز طرفداری کردن از واژگانی که با حروف بزرگ نوشته شده‌اند و صفحات وب‌سایت‌های بزرگ بود.

در آگوست همان سال، گوگل تغییر در الگوریتم Caffeine را تهیه کرد، که نیازمند کمک مردم برای آزمون «نسل بعدی زیرساخت» بود که Moz می‌گوید طراحی شده بود تا:

  • جستجو را سرعت بخشد
  • ایندکس را بسط دهد
  • شاخص‌گذاری و رتبه‌بندی را در زمان واقعی ادغام کند

Caffeine تا سال بعد کاملا معرفی نشد اما در دسامبر سال 2009 جستجوی زمان واقعی ملموس ارائه شد، به همراه نتایج جستجوی گوگل شامل چیزهایی همانند توئیت‌ها و خبرهای فوری.

این حرکت تأیید نمود که سئو دیگر صرفا برای وب‌مسترها نیست و از همان زمان روزنامه‌نگارها، تبلیغ‌کنندگان در وب و حتی مدیران انجمن‌های اجتماعی محتوا را برای موتورهای جستجو بهینه می‌کردند.

2010 تا زمان حال

هنگامی که در حال تایپ در قسمت جستجوی گوگل هستید، مشاهده پیشنهادهای گوگل لذت بخش است. این امر به لطف فناوری Google Instant رخ می‌دهد. در ابتدا Moz گفته بود این کار سئو را نابود می‌کند. تا اینکه متوجه شدند بر روی نتایج رتبه‌بندی اثری ندارد. اما Google Instant در کنار تکامل سئو از سال 2010 تاکنون، صرفا مرحله‌ای دیگر از مأموریت موتورهای جستجو برای حل مشکلات کاربر بود.

سال 2010 شاهد اهمیت فزاینده محتوای رسانه‌های اجتماعی در SEO بود. در دسامبر 2010، هم گوگل و هم بینگ «سیگنال های اجتماعی» را اضافه کردند که در ابتدا هر پست نوشته شده در فیس بوک را نمایش می‌داد. اما در ادامه به پروفایل‌های توئیتر‌ که با فراوانی نسبتا زیادی به PageRank پیوند خورده بودند نیز پرداختند. اهمیت توئیتر در سئو به همین جا ختم نشد.

2011: سال پاندا

روند مجازات سایت‌ها برای بازی غیرمنصفانه با الگوریتم گوگل ادامه یافت. برخی از این رویدادها از سایر موارد معروف‌تر هستند؛ از جمله اتفافی که برای Overstock.com در سال 2011 رخ داد. در آن زمان دامنه‌هایی که به .edu ختم می‌شدند از دید گوگل اعتبار بالاتری داشتند.

Overstock از این امر استفاده کرد و از مؤسسات آموزشی درخواست کرد تا به سایت وی لینک بزنند و از کلیدواژه‌هایی همانند «جاروبرقی» و «تخت دونفره» استفاده کنند و در مقابل تخفیف‌هایی به دانش‌آموزان و دانشکده می‌داد. این لینک‌های ورودی رتبه‌بندی Overstock را برای جستجوی چنین کلیدواژه‌هایی بهبود می‌بخشید. تا زمانی که Overstock این کار را در سال 2011 گوگل آن‌ها را مجازات کرد.

سئو و گوگل از آغاز تا امروز

سال 2011 همچنین سال Panda بود که در فوریه ارائه شد: به روزرسانی الگوریتم که در مزارع محتوا انجام می‌شد. این سایت‌ها حجم زیادی از به روزرسانی‌های مکرر، محتوای با کیفیت کم داشتند که صرفا برای هدف تحریک نتایج موتورهای جستجو نوشته شده بودند. آن‌ها همچنین نرخ‌های بالایی از تبلیغ به محتوا ad-to-content داشتند که Panda آموزش دیده بود، آن‌ها را شناسایی کند.


بیشتر بخوانید: تازه های بازاریابی دیجیتال در سال 2017


2012: همراه با پنگوئن

در آوریل سال 2012، گوگل گام دیگری به سوی پاداش به سایت‌های با کیفیت برداشت و اولین مورد از به روزرسانی‌های زیاد Penguin را انجام داد. پنگوئن سایت‌هایی را هدف قرار می‌داد که از فنون سئو کلاه سفید استفاده می‌کردند، به عنوان مثال، سایت‌هایی که محتوای آن‌ها تا حد زیادی آگاهی‌دهنده بودند اما از هایپرلینک‌هایی پر شده بودند که هیچ ارتباطی با سرتیتر صفحه نداشتند.

سئو و گوگل از آغاز تا امروز

قابل ذکر است در سال 2012 گوگل به روزرسانی Above The Fold را برای بازگشت به نظریه ضد تبلیغات سنگین ارائه کرد که سایت‌هایی که حجم زیادی تبلیغات داشتند را رتبه پائین می‌داد.

در نهایت گوگل به فراتر از هدف‌گذاری محتوای اسپم رفت. به روزرسانی الگوریتم Payday Loan‌، که در ژوئن 2013 ارائه شد و رسما در مِی همان سال عرضه گردید، بیشتر بر جستجوهایی تمرکز داشت که به احتمال زیاد منجر به نتایج اسپم می‌شد. گوگل سیستم رتبه‌دهی خود را برای کمک به حذف اسپم‌ها از این نتایج استفاده کرد. در حالی که ضرورتا بر تلاش‌های سئو سایت‌های قانونی اثری نداشت موجب می‌شد تا نتایج جستجو معتبر باقی بمانند.

گوگل محلی می‌شود

با حفظ سنت به روزرسانی‌های الگوریتم با نام حیوانات، گوگل کبوتر Pigeon را در سال 2014 معرفی کرد، که تا حد زیادی بر نتایج جستجوی محلی اثر گذاشت. در همان زمان به نظر می‌رسد طراحی شده بود تا جستجو برای Map‌ها را بهبود بخشد. همچنین با فناوری‌های مشابهی آغاز شد که برای کارکردهای دیگر جستجو استفاده می‌شدند. همانند Knowledge Graph که غلط‌های املائی را تصحیح می‌کرد و مترادف ارائه می‌نمود.

2015

مهم‌ترین اتفاق پس از سال 2010 برای سئو به روزرسانی تلفن همراه گوگل در اوریل 2015 بود. هنگامی که وب‌سایت‌هایی که برای تلفن همراه مناسب نبودند، رتبه‌بندی پائین‌تری دریافت می‌کردند. این امر بدان معنا بود که سئو دیگر درباره کلیدواژه و محتوا نبود؛ طراحی واکنشی نیز اهمیت داشت.

شاید باورش سخت باشد اما به نظر می‌رسد تغییرات بیشتری در راه است:

تلفن همراه و فراتر از آن

از آنجایی که استفاده از تلفن همراه در حال افزایش است (51 درصد رسانه‌های دیجیتال به این شکل استفاده می‌شوند، در مقابل 42 درصد استفاده از طریق دسکتاپ) منطقی است که SEO به حرکت در این جهت ادامه خواهد داد.

این موضوع پیش از این توسط تجربه کاربر mobile-freindly گوگل آشکار شده است. پیش بینی می‌شود موج آینده سئو تا حد زیادی به جستجوی صوتی مربوط باشد. که تاریخ پیچیده خودش را دارد و در حال افزایش است (20 درصد جستجوهای گوگل در حال حاصر از طریق صوت هستند و 25 درصد در بینگ)

محلی شدن

اما مسئله محلی‌سازی و بهینه سازی نتایجی که به لحاظ منطقه‌ای مرتبط هستند، در سئو مطرح می‌شود. این امر به ویژه در دامنه جستجوی صوتی صحت دارد. این امر فرصت سئو برای کسب و کارهای محلی است تا اطمینان حاصل کنند فهرست‌هایشان جامع و فراگیر، صحیح و بهینه شده برای ارجاع داده شدن در سایت طرف سوم هستند.

اجتماعی شدن 

رسانه‌های اجتماعی بخش اساسی‌تری از استراتژی سئو شده‌اند. به عنوان مثال، هنگامی که در سال 2011 شاخص‌گذاری توئیت‌ها در موتورهای جستجو آغاز شد، آینده‌ای را نشان داد که در آن کاربران اطلاعات را بر روی رسانه‌های اجتماعی به همان شیوه‌ای جستجو می‌کنند که در موتورهای جستجو انجام می‌دادند. در حقیقت این شاخص‌گذاری می‌تواند نسخه گوگل از اثبات آینده برای زمانی باشد که مردم دیگر از موتورهای جستجو به شیوه کنونی استفاده نمی‌کنند.

واضح است که سئو به کاری تمام وقت تبدیل شده است. تاریخچه آن در حال تکامل یافتن است. اجرا آن نیازمند سطوح بالاتری از مهارت، اخلاقیات و همگامی با فناوری است.

ایمیل مارکتینگبازاریابی محتوا

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *