دگرش نگرش به ارسال ایمیل در کسب‌وکارها، اجبار یا اختیار؟


اگر شما در تعجب هستید که چرا بازاریابان و شرکت‌ها با این که می‌دانند شما ظرف چند ثانیه می‌توانید inbox خود را پاک کنید، ولی دائما در حال ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی به صندوق ایمیل شما هستند. پاسخ آن تنها این است که: ایمیل مارکتینگ شغل آن‌ها است. ارسال ایمیل یکی از آسان‌ترین و در عین حال تاثیرگذارترین روش‌های بازاریابی برای جذب مشتری است. آمارها نشان داده است تاثیر ارسال ایمیل بر جذب مشتری، ۴۰ برابر بیشتر از شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک یا توییتر می‌باشد. دلیل‌اش این است که در کشوری مثل آمریکا، هنوز 91 درصد از کاربران روزانه حداقل یک بار ایمیل خود را چک می‌کنند. هم‌چنین خرید از طریق ایمیل برایشان بسیار آسان‌تر است و 3 برابر بیشتر از فیس‌بوک است. اما در مجموع متوسط سفارش‌ها 17 درصد است.

البته این بدان معنا نیست که بازاریابان باید شما را با لیستی از ایمیل‌های اسپم و به درد نخور بمباران کنند. رفتار کاربران هم در حال تغییر است. آمار‌ها نشان می‌دهد بین سال‌های 2008 تا 2012 با کاهش 20 درصدی استفاده از ایمیل و پست الکترونیکی روبه‌رو بوده‌ایم. دلیل اصلی آن، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های موبایل که برای چت و مکالمه طراحی شده‌اند، می‌باشد.
با این حال بازاریابان نباید فریب این آمارها بخورند. آن‌ها فقط نیاز به داشتن چند مهارت ساده اما مهم برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی اصولی دارند. این 3 مهارت را در خود و تیم ایمیل مارکتینگ خود تقویت کنید‌:

1- با یک کلیک، سرنخ را به مشتری تبدیل کنید:

بازاریابان باید تمام جنبه‌های ایمیل‌های ارسالی را در نظر بگیرند. از موضوعی که برای ایمیل انتخاب می‌کنند، تا تصاویری که به آن ضمیمه می‌کنند. یک ایمیل، بستری برای تبلیغ یک برند می‌باشد. بنابراین بازاریابان باید به همان اندازه که برای آدرس ایمیل‌های‌شان وسواس نشان می‌دهند، برای محتوا و کیفیت ایمیل ارسالی نیز وسواس‌شان را داشته باشند.

سرنخ را به مشتری تبدیل کنید

شما فکر می کنید چرا این همه وقت و سرمایه صرف یک ایمیل می‌شود تا بتوان کاربر را به سوی وب‌سایت اصلی هدایت کرد؟

ارسال مستقیم کاربر به landing page ها، یعنی صفحاتی که کالا یا خدمات پیشنهادی در ایمیل در آن‌ها وجود دارند، تا 25 درصد نرخ تبدیل سرنخ را به یک مشتری افزایش می‌دهد. باز هم می‌گوییم، موبایل یا همان تلفن‌های همراه را فراموش نکنید. 45 درصد از ایمیل‌های تبلیغاتی امروزه توسط گوشی‌های تلفن همراه باز می‌شوند. با این وجود هنوز بسیاری از بازاریابان موفق به بهینه‌سازی landing page های خود برای گوشی‌های تلفن همراه نشده‌اند.
اگر واقعا تصور شما این است که موبایل‌ها اهمیت چندانی ندارند، به این جمله توجه کنید:
گوگل می‌گوید 61 درصد از کاربران مجددا به سایتی که بازدید آن از طریق موبایل مشکل بوده است هرگز مراجعه نمی‌کنند. بدتر از آن 40 درصد از آن‌ها به جای آن به سراغ سایت‌های رقیب می‌روند.

2- رفتار مشتری را ثبت کنید:

بهترین بازاریابان از گزارشات هر ایمیل به عنوان فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشتریان و مصرف‌کنندگان استفاده می‌کنند. آن‌ها اهداف یادگیری مشخصی برای هر کمپین تبلیغاتی تعریف می‌کنند. داده‌ها را ضبط، و آن‌ها را در گروه‌های بازاریابی خود به اشتراک می‌گذارند. بدین‌ترتیب به راحتی می‌توانند هدف خود را برای کمپین بعدی و یا حتی چندین کمپین بعدی مشخص کنند. بررسی آمار کلیک و باز کردن مشتریان مانند یک راه مسیر بعدی را به شما نشان می‌دهد.

3- کمپین‌های بعدی ایمیل مارکتینگ را بر اساس رفتار مشتری طراحی کنید نه نیاز خود:

در حالی که ایمیل مارکتینگ، ارسال ایمیل‌های متعدد و پشت سر هم را صرفا برای ثبت یک کورد رد کرده است، اما در سال 2013 آمار ارسال ایمیل در کشور آمریکا به بیش از 838 میلیارد رسید. بهترین ایمیل، ایمیلی است که به گیرنده‌ی آن احساس خوشایندی القا کند. ایمیل‌هایی که با علایق شخصی یک کاربر هم‌خوان باشند جذابیت بسیار بیشتری دارند. بهترین روش این است که طرح کمپین بعدی و موضوع آن بر اساس سابقه‌ی هر مشتری، و مطالبی که کلیک کرده‌اند و تاریخچه خرید طراحی و پیاده شود. به این کار شخصی‌سازی ایمیل می‌گویند که نیاز به مهارت‌های خاص و ابزار جستجوی قوی دارد. زیرا اطلاعات مربوط به یک مشتری، اغلب در جاهای مختلف یک سازمان قرار دارد که برای پیش‌‌ینی رفتار مشتری نیاز به جمع‌آوری تمام اطلاعات ثبت شده از او داریم.

هدف از شخصی‌سازی ایمیل ارسال پیام مناسب به شخص مناسب آن است.

اگر چه شخصی‌سازی ایمیل‌ها کار وقت‌گیری است اما بازگشت سرمایه آن تا 20 درصد بیشتر است. در فیدبک‌های دریافتی، مثالی از یک سوپر مارکت بود که صاحب آن با شخصی‌سازی ایمیل‌هایش بر اساس رفتار مشتری‌ها و خریدشان، توانسته بود تا 10 برابر سود بیشتری کسب کند.

ایمیل مارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *