3 راهکار برای افزایش رضایت مشتری

رضایت مشتری

برای اینکه تجارتتان رشد کند، همواره بایستی سعی در افزایش رضایت مشتری داشته باشید. همیشه باید با یک سوال ساده شروع کنید: «چطور می‌توانم بهتر شوم؟» دریافت بازخورد مشتری به طور غیر‌قابل باوری مهم است. پاسخ آن‌ها به شما کمک می‌کند تا به پرسشتان پاسخ بدهید. چراکه آن‌ها بینش قوی‌ای از شما و رقبایتان دارند. بازخورد دریافتی از مشتری پنجره‌ای به سوی افزایش رضایت مشتری باز می‌کند. جزئیات ارزشمندی را راجع به تجارتتان از زاویه دیدی که تا به حال از آن ننگریسته‌اید فاش می‌کند. دورنمایی که اهمیت بسیار زیادی دارد.

کسب رضایت مشتری

این دریافت بازخورد می‌تواند به صورت دریافت کامنت، پرسشنامه‌ی آنلاین، ایمیل‌های پیگیری شونده، تماس تلفنی و یا پرسیدن سوال ساده‌ی‌: «فعالیت من چطور است؟» باشد. نظرخواهی از مشتری و جمع‌آوری بازخورد مشتریان قدم بزرگ اولیه جهت افزایش رضایت مشتری است. ولی نباید در همین مرحله متوقف شود. برای اینکه به مشتریان خود نشان دهید که به معنای واقعی به آن‌ها احترام می‌گذارید، باید بازخوردهایشان را جدی بگیرید.

به آن‌ها نشان دهید که نظراتشان را شنیده و به آن ها عمل می‌کنید. اگر برای اثبات این موضوع که در ارتباط با نظرات مشتریان ارزش قائل بوده و در پیگیری آن‌ها جدی است زمان کافی بگذارید، رضایت مشتری بیشتر می‌شود. همچنین شانس تبدیل آن‌ها به رضایت مشتری وفادار افزایش می‌یابد و افراد دیگری را به شما ارجاع خواهند داد.

حالا چطور می‌توانید به مشتریانتان بفهمانید که به آن‌ها اهمیت می‌دهید؟

شخصی‌سازی کنید

هنگام پاسخ به مشتریان خود حتما اسم آن‌ها را مورد خطاب قرار دهید. به آن‌ها بفهمانید که می‌دانید با چه کسی صحبت می‌کنید. هیچ چیز بی‌شخصیت‌تر از یک بیزینس بدون ارتباط رودررو نیست. به نگرانی‌ها و نظرات مشتریان خود در فضای مجازی به سرعت و بسیار دوستانه پاسخ دهید. به طوریکه در انتهای پاسخ نیز، اسم کارمندی که در حال پاسخگویی‌ست قرار گیرد. فعالیت‌ها و تغییراتی که در راستای بازخورد مشتریان است را به اطلاعشان برسانید تا رضایت مشتری را جلب کنید.

مدیریت را درگیر نظرات مشتریان نمایید.

اگر نظر منفی و یا دلواپسی از سمت مشتری به اطلاعتان می‌رسد، می‌توانید به مدیریت اطلاع دهید. در یک نظرخواهی از مشتری که در Hospitality Technology  منتشر شد. مشخص شد «تقریبا تمام پاسخ‌دهنده‌ها (90 درصد) گفتند رستورانی که غذای خوبی نداشته اما بتوانند به طور مستقیم با مدیریت ارتباط برقرار کنند. طوری که احساس کنند که نگرانی‌هایشان جدی گرفته می‌شود. همچنین برای برطرف شدن آن‌ها تلاش می‌شود، باز هم مراجعه می‌کنند». این موضوع نشان می‌دهد آن‌هایی که بیشتر از همه به نگرانی‌های مشتریان اهمیت می‌دهند، خودشان آستینشان را بالا می‌زنند. همچنین برای حل مشکلات دست به کار می‌شوند. نشان دادن حسن نیت جلوی مشتریانی که با شما حرف می‌زنند، آن‌ها را به مشتری وفادار شما تبدیل خواهد کرد.

نشان دهید که به نظراتشان اهمیت می‌دهید.

برای نشان دادن این موضوع که نظرات مشتریان برای شما مهم است .به منظور عذرخواهی ناشی از کوتاهیتان، هدیه‌ی قابل لمسی را به عنوان تشکر به آن‌ها بدهید. این کار نه تنها موجب افزایش رضایت مشتری شده و دید بهتری نسبت به شما پیدا می‌کنند. برای مثال در رستوران‌ها دادن یک دسر اضافی یا اشتهاآور شیوه معمول و موثری است. برای آنکه ان‌ها بفهمند برای شما مهم بوده و می‌خواهید تجربه‌ی خوبی در رستوران شما داشته باشند. هر چیزی که مناسب و تکمیل کنند‌ه‌ی خدمت رسانی شماست، می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. یک کوپن، یا هدیه یا بلیطی برای گردش در شهر، می‌تواند نشان دهد که ارزش مشتری برای شما بالاست. هچنین در استفاده مجدد آن‌ها از خدمات شما تاثیر زیادی خواهد داشت.

کسب رضایت مشتری

اگر چه دریافت بازخورد و مطالعه نظرات مشتریان قدم بسیار بزرگی است، اما ماندن در این مرحله کافی نیست. شنیدن بازخورد مشتریان و دنبال کردن مطالباتشان افزایش رضایت مشتری را به همراه خواهد آورد. همچنین به شما کمک می‌کند تا تجربه خوبی با مشتریان خود داشته باشید. آن‌ها را در طولانی مدت به عنوان یک مشتری وفادار در کنار خود نگه‌دارید.

بازاریابی محتوا

1 دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *