راهنمای تبلیغات موفق برای کسب و کارهای کوچک

تبلیغات موفقث برای کسب و کارها

اگر مالک یک کسب و کار قدیمی هستید و یا اگر تجارت خود را جدیدا راه‌اندازی نموده‌اید، فرقی نمی‌کند، لازمه تبلیغات موفق داشتن، برنامه برای تبلیغات هست.

قبل از اینکه وارد بحث برنامه ریزی تبلیغات شویم، دو قانون بسیار مهم در مورد تبلیغات موفق را بایستی برای شما بیان کنم:

1- قانون اول: هر جا پای منطق و احساس بطور هم زمان در میان باشد، همیشه احساس برنده است.

2- قانون دوم: تبلیغات یک برند همیشه باید بعنوان یک سرمایه در نظر گرفته بشه نه هزینه.

تبلیغات موفق برای کسب و کارهای کوچک

قانون اول:

منطق در مقابل احساسات

ما وقتی یک محصول را می‌خریم، خرید خود را از طریق احساسات انجام می‌دهیم. بعد از پایان فرایند خرید، برای حمایت از خرید خود، از طریق منطق، به بررسی محصول می‌پردازیم. ذات تبلیغات این نیست که از طریق آن‌ها، ویژگی‌های محصول خود را برجسته نماییم، بلکه باید مزیت‌های محصولات خود را برجسته کنیم.

بیشتر بخوانید: نورومارکتینگ‌؛ راهکاری برای تجارت با ذهن

قانون دوم:

تبلیغات موفق همیشه باید بعنوان سرمایه تلقی شود نه هزینه

شما فکر می‌کنید چکی که بابت تبلیغات پرداخته‌اید نوعی هزینه بوده. این در حالی است که باید تبلیغات را نوعی سهام تصور کنید. شما وقتی پولی بابت سهام می‌پردازید، آن را هزینه محاسبه نمی‌کنید، بلکه نوعی سرمایه گذاری بوده و شما برای رسیدن به بازده بیشتر این سرمایه گذاری را انجام داده‌اید. مرتبا بازار سهام را چک می‌کنید تا اگر سهام مربوطه بازدهی کم یا منفی داشت سرمایه خود را در سهام دیگری امتحان کنید. تبلیغات موفق برای کسب و کارتان نیز به همین شکل است. دائما بررسی کرده و بازدهی آن را مورد ارزیابی قرار دهید.

رسانه درست رو برای تبلیغات انتخاب کنید

صرفا معروف بودن یا پر خواننده بودن یک روزنامه مهم نیست شما باید بررسی کنید آیا مشتریان هدف شما آن روزنامه را مطالعه می‌کنند؟ رسانه‌ای را برای تبلیغات انتخاب کنید که مخاطب آن، مشتریان هدف شما هستند. اگر رسانه‌ای را پیدا کردید که بخش عمده‌ای از بازار هدف شما مخاطب آن رسانه بودند، سعی کنید خیلی بیشتر از رقبا در آن رسانه سرمایه گذاری و محصول یا خدمات خود را تبلیغ کنید.

تبلیغات موفق برای کسب و کارهای کوچک

بیایید معامله کنیم

اگر ما محصولی را خریداری می‌کنیم، آیا انتظار نداریم آن محصول به خوبی برای ما کار کند؟ جواب همه مثبت است. آیا در مورد تبلیغات این طور نیست؟ شما اگر بابت تبلیغات پولی پرداخت می‌کنید، در مقابل انتظار بازده دارید به بهترین نحو جذب مشتری نماید. پس برای تبلیغات سرمایه گذاری بلند مدت نکنید؛ مثلا تبلیغات یکساله. در عوض، قرارداد کوتاه مدت بندید؛ مثلا چها ماهه. اگر این تبلیغات موفق و مفید بود مجددا تمدید خواهید کرد.

از تبلیغات زود خسته نشوید (دنبال بازده سریع نباشید)

وقتی شما در بازار سرمایه سهامی را می‌خرید، آیا سریع به بازده مورد انتظار خود می‌رسید؟ نه، چرا که رسیدن به بازده نیازمند سپری شدن زمان است. در تبلیغات نیز، شما نیازمند گذراندن مدت زمانی برای تکرار تبلیغ خود هستید. برای مثال، اگر در رادیو تبلیغ می‌کنید، حداقل به مدت چهار ماه هر هفته بایستی محصول خود را تبلیغ کنید تا به بازاری که مد نظرتان است دست پیدا کنید. در اینجا سوال اساسی اسن است که «آیا پول کافی برای سرمایه گذاری ندارید؟»

چه زمانی باید تبلیغات کنید؟

این سوال را از خود بپرسید: «در چه روز یا روزهایی باید تبلیغات انجام دهیم؟» برای پاسخ به این سوال باید بازار هدفتان را بررسی کنید. مشتریان هدفتان چه زمانی به خرید می‌روند؟ چه روزهایی بیشترین فروش را دارید؟ آخر هفته یا اواسط هفته؟

به عنوان مثال، بعضی مشاغل مانند فست فود و رستوران که در اخر هفته بیشترین مراجعه کننده را دارند، تبلیغات خود را در روز چهاشنبه منتشر می‌کنند. به این ترتیب مشتریان فرصت بررسی و انتخاب آنها را برای اخر هفته خواهند داشت. اگر نوع کسب و کار و مشتریان خود را بشناسید، می‌توانید زمان مناسب تبلیغات را پیدا کنید.

بازاریابی محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *