راهنمای جامع SEO برای تازه کارها (قسمت اول)

اصول SEO برای تازه کارها

SEO! این کلمه را بارها شنیده‌­اید. اما واقعا چطور در موتورهای جستجو رتبه بالاتری بدست بیاورید؟ استاد شدن در ظرافت‌های SEO زمان بر است. اما می‌توانید مبانی آن را ظرف چند دقیقه یاد بگیرید.

تله ترافیک (چطور SEO کار می‌کند)

بسیاری از بازاریابان تصور می‌کنند SEO تنها منبعی برای ترافیک رایگان است. اما هدف اصلی SEO کمک به افرادی است که در جستجوی شما هستند. بدین منظور شما باید محتوای وب‌سایتتان را با نیاز مخاطبان مطابقت دهید.

اگر می‌خواهید SEO برای شما نتیجه دهد، باید مطمئن شوید اهدافتان با اهداف بازدیدکنندگانتان همخوانی دارد. موضوع ترافیک نیست، موضوع یافتن آنچه شما می‌خواهید. سپس بهینه نمودن کلیدواژه‌هایی است که بازدیدکننده را به سایت شما می‌آورد.


بیشتر بخوانید: نورومارکتینگ، راهکاری برای تجارت با ذهن


چطور این کلیدواژه‌ها را پیدا کنیم؟ خیلی ساده: تحقیق و جستجو.

تحقیق: چطور کلیدواژه مناسب پیدا کنیم

باید کلیدواژه‌هایی را پیدا کنید که بیشترین حجم جستجو را دارند، رقابت پائینی دارند (تعداد نتایج کمتر نشان دهنده فرصت شما برای بهبود رتبه ­بندی شما است)، محتوای شما از آن پشتیبانی می­‌کند (با سایت شما مرتبط هستند). نمونه‌ای از ابزارهایی که می‌توانند به شما در یافتن کلیدواژه کمک کنند‌ Google’s Search-Based Keyword Tool است که نتایج مبتنی بر جستجوهای واقعی گوگل ارائه می‌دهد. اگر به یک حساب AdWords وارد شوید، اینها می‌توانند به شما فهرستی از کلیدواژه‌های ایده آل سفارشی شده برای سایتتان بدهد.

The Long Tail

Long Tail پدیده‌ای را توصیف می‌کند که بسیاری از کلیدواژه‌های با ترافیک پائین می‌توانند در کنار هم برای شما بازدیدکنندگان بیشتری نسبت به تعداد کمی کلیدواژه با ترافیک بالا فراهم کنند.

هنگامی که همه این کلیدواژه‌های Long Tail را با هم ترکیب کنید، حدود 80 درصد از ترافیک شما ایجاد می‌شود. پس در زمان جستجوی کلیدواژه فقط بر روی واژه‌‌هایی که حجم بالایی از ترافیک دارند تمرکز نکنید. واژه‌هایی که محبوبیت کمتری دارند را نیز یادداشت کنید و از آن­ها در استراتژی کلی‌تان استفاده کنید.

ایجاد محتوا

پس از انتخاب کلیدواژه مناسب ساخت محتوا را آغاز کنید.

موتورهای جستجو ربات‌هایی دارند که به طور اتوماتیک وب‌سایتتان را بررسی می‌کنند، آن را می‌خوانند تا دریابند درباره چه چیزی است و سپس تصمیم می‌گیرند به کدام کلیدواژه‌ها از هر صفحه شما رتبه دهند. می‌توانید با بهینه سازی محتوایتان برای کلیدواژه‌های معین تصمیم آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهید.

ربات‌ها به راحتی می‌توانند متن را تفسیر کنند اما آنقدر پیشرفته نیستند که بتوانند ویدئو تماشا کنند، تصاویر را ببینند یا به صداها گوش دهند. باید آن‌ها را برایشان شرح دهید، تا بتوانند صفحات شما را درک و رتبه دهند.

بهتر است اول بر افراد متمرکز شوید، محتوایتان را تا آنجا که می‌شود ساده کنید و سپس آن را برای موتورهای جستجو بهینه کنید بدون اینکه قدرت اقناع محتوایتان را فدا کنید.


بیشتر بخوانید: چگونه بازاریابی سنتی و دیجیتال را با هم ادغام کنیم (قسمت اول)


به این موارد توجه کنید:

عناوین: عنوان‌های جذاب خلق کنید تا توجه خواننده را جلب کنند. شما فقط یکبار شانس داشتن اولین اثر را دارید.

کلیدواژه‌ها: کلیدواژه‌ای انتخاب کنید که به آوردن افراد به سایت شما کمک می‌کند و مرتبط است.

لینک‌ها: به سایت‌های باکیفیتی لینک دهید که از آنچه وب سایت شما درباره‌اش است تعریف و تمجید می‌کند.

کیفیت: سعی کنید محتوایی باکیفیت و منحصربفرد انتخاب کنید تا کاربران را برای آمدن به سایت شما ترغیب کند. زیرا آن‌ها نمی‌توانند به راحتی این محتوا را در جایی دیگر بیابند.

تازگی: اگر محتوایی منتشر می‌کنید که کهنه و منسوخ نمی‌شود، عالی است. اما باید محتوای جدید نیز به طور مرتب اضافه کنید. اگر وقت اینکار را ندارید اضافه کردن بخش پرسش و پاسخ یا وبلاگی برای وب سایتتان را مدنظر قرار دهید.

مهم­تر از همه محتوای کسی دیگر را بر روی سایتتان منتشر نکنید. اینکار محتوای تکراری ایجاد می‌کند و موتورهای جستجو شما را برای آن تنبیه خواهند کرد.

راهنمای جامع SEO برای تازه کارها (قسمت اول)

کدهایتان را بهینه کنید

ربات‌های موتور جستجو فقط متن وب‌سایت شما را نمی‌خوانند، کدها را نیز بررسی می‌کنند. 8 بخش متفاوت در کدها وجود دارد که باید بهینه شوند.

تگ‌های عنوان SEO

تگ‌های عنوان عناوین سایت شما را پوشش می‌دهند. در زمان کدگذاری تگ‌های عنوان مطمئن شوید کلیدواژه‌ها در عنوان حضور دارند. برای حداکثر کردن نتایج موتور جستجو هر صفحه باید تگ عنوان منحصربفردی داشته باشد.

تگ‌های Meta

اصلی­ ترین meta tag که باید به آن توجه کنید تگ توصیف meta است. اثر زیادی بر رتبه بندی موتور جستجوی شما ندارد. اما به بازدیدکننده می‌گوید سایت شما درباره چیست، پس می‌تواند اثر زیادی بر تصمیم آن‌ها برای کلیک کردن داشته باشد.

هنگامی که شرح meta tag ایجاد می‌کنید، مطمئن شوید کلیدواژه‌های شما در این شرح حضور دارند، از عبارت کامل استفاده کنید. شرح را بیش از حد طولانی نکنید. اگر امکان دارد، سعی کنید برای هر صفحه یک شرح meta منحصربفرد ایجاد کنید.


بیشتر بخوانید:چرا باید از ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار استفاده کنیم؟


تیترها و تاثیر آن در SEO

بسیار شبیه به تیترها در کتاب است، اما ترتیب ویژه­ای دارند؛ H1، H2، H3، H4 و … . با H1 تیتر اصلی صفحه شروع می‌شود. کدهای تیترهای باقی مانده در سایت به ترتیب تا پائین‌ترین سطح تیتر نزولی می‌شوند.

هرچه محتوای شما خاص‌تر می‌شود، تعداد تیترها بیشتر می‌شود. به طور کلی فقط یک تگ H1 باید در هر صفحه وجود داشته باشد. اما هر چقدر بخواهید می‌توانید H2، H3 و H4 داشته باشید. مطمئن شوید که تیترها شامل کلیدواژه‌ها می‌شوند و با محتوای وب سایت مرتبط هستند.

نقشه‌های سایت

نقشه‌های سایت همانند نقشه راه برای موتورهای جستجو هستند. مسیر را به تمامی صفحات متفاوت در وب‌سایتتان برای ربات‌ها تعیین می‌کنند.

دو نوع نقشه سایت وجود دارد: نقشه سایت های HTML و XML. تفاوت اصلی این است که نقشه‌های سایت XML به طور خاص برای موتورهای جستجو کدگذاری شده‌اند. در حالی که نقشه‌های سایت HTML به راحتی توسط همه خوانده می‌شوند.

اگر چندصد صفحه دارید، باید به هر صفحه لینکی در قالب نقشه سایت HTML دهید. اگر چند هزار صفحه یا بیشتر دارید، فقط به مهم‌ترین صفحات لینک بزنید.

نقشه‌های سایت XML شامل تمامی صفحات وب سایت شما هستند، حتی اگر میلیون‌ها صفحه داشته باشید. می‌توانید از ابزارهایی همانند XML Sitemap Creator برای خلق اتوماتیک نقشه سایت استفاده کنید. هنگامی که نقشه سایت XML را ساختید، باید در Google Webmaster Central و Bing ثبت نام کنید تا موتورهای جستجو اصلی بتوانند شما را بررسی نموده و وب‌سایتتان را نمایه کنند.

راهنمای جامع SEO برای تازه کارها (قسمت اول)

نام Domain

اسامی Domain که کلیدواژه در آن‌ها حضور دارد، بسیار بالاتر از Domainهایی که اینچنین نیستند رتبه داده می‌شوند. اسامی Domain دقیقا منطبق حتی بالاتر رتبه داده می‌شوند.

اما اینکار هزینه دارد: Domainهای دقیقا منطبق چندان منحصربفرد نیستند. دلیل اینکه می‌بینید بسیاری از شرکت‌ها از واژه‌های ساختگی برای نام Domain خود استفاده می‌کنند این است که می‌توانید برای آن برند بسازید.

اما کدام بهتر است؟ بستگی دارد.

اگر ترافیک شما کاملا از طرف موتورهای جستجو است، از اسم Domain کاملا منطبق استفاده کنید. اما اگر SEO فقط بخش کوچکی از استراتژی شما است، به دنبال چیزی منحصربفرد باشید. یک دهه قبل کسی Google را جستجو نمی‌کرد اما الان یک برند بزرگ است.

بازاریابی محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *