10 مزیت اصلی بازاریابی ایمیلی

مزایای بازاریابی ایمیلی

چرا بازاریابی ایمیلی نسبت به بازاریابی سنتی دارای مزیت است؟ مزایای بازاریابی ایمیلی چیست؟ چرا بازده سرمایه و سنجه‌های درگیری مشتری بهتری نسبت به سایر فنون بازاریابی دارد؟ اصلا چرا باید زمان و منابع خود را صرف توسعه برنامه بازاریابی ایمیلی کنید؟

بیشتر بخوانید: چگونه بازاریابی سنتی و دیجیتال را با هم ادغام کنیم (قسمت اول)

1. کاهش زمان و انرژی، از مزایای بازاریابی ایمیلی

یک لحظه درباره میزان زمان و انرژی که صرف ساخت کمپین ارتباط مستقیم با مصرف‌کننده و B2B با استفاده از دو مورد از متداول‌ترین فنون ارتباطات بازاریابی مستقیم آفلاین می­‌کنید، بیاندیشید:

 • پست‌های چاپی: ابتدا باید به طراح زمانی را اختصاص دهید تا پست را طراحی و چندین بار بازنگری کند. سپس باید زمانی را صرف چاپ، برش این پست کنید. در نهایت باید منتظر بمانید تا مشتری صندوق پستی خود را باز کند.
 • کمپین‌های فروش تلفنی: علاوه بر نیاز به اسکریپت فروش تلفنی، باید صبر کنید تا کارکنان فروش طی چندین بار تلاش با تمامی مشتریان در فهرست هدفتان تماس برقرار کنند.

بازاریابی ایمیلی ارتباطات بازاریابی را به کمتر از دو ساعت تقلیل می‌دهد. با استفاده از قالب‌های ایمیل تکراری، همه کاری که باید بکنید این است که:

 • آگهی برای ایمیل و هرگونه تغییر در گرافیک را تأیید کنید
 • از فهرست پایگاه داده برای یافتن مخاطبان هدف استفاده کنید
 • سپس دکمه ارسال را فشار دهید

چندین هفته کار تنها در عرض چند ساعت و توسط فقط یک کارمند محقق می‌شود.

2. پیام‌های به موقع

چون بازاریابی ایمیلی را می‌توان در عرض چند ساعت انجام داد، می‌توانید پیام‌های روزانه برای کمک به کاهش موجودی انبار و افزایش زمان محدود ارسال کنید. حتی می‌توانید پیام‌های به موقع منحصربفرد برای مشتریانی ارسال کنید که تاریخ تولد یا سالگرد ازدواجشان فرا رسیده است. با بازاریابی ایمیلی محدودیت زمانی دوست شما خواهد بود نه دشمن!

مزایای بازاریابی ایمیلی

3. پیام‌های شخصی و مزایای بازاریابی ایمیلی

کمپین‌های فروش تلفنی، پست چاپی، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی باید در قالب «یک سایز مناسب برای همه»” انجام شوند و این کار گفتگوی مستقیم با مصرف‌کننده به شیوه‌ای شخصی شده را دشوار می‌کند. بازاریابی ایمیلی فرصت‌های پویای زیادی را در اختیار شما می‌‌گذارد. نه تنها می‌توانید پیام شخصی شده با نام کاربر خود ارسال کنید، بلکه بسیاری از راه حل‌های بازاریابی ایمیلی امکان استفاده از اطلاعات شخصی همانند تاریخ فروش یا خرید را نیز فراهم می‌سازند.

بعلاوه، چون خلق ایمیل‌های مجزا از ساخت پست چاپی یا کمپین‌های تبلیغاتی مجزا چالش بسیار کمتری دارد، می‌توانید فهرست مشتریانتان را به فهرست کوچکتری تقسیم کنید و پیام‌های بسیار شخصی برایشان ارسال کنید. از طریق ارتباطات و بازاریابی ایمیلی، به راحتی می‌توانید با مصرف کنندگان به طریقی بسیار شخصی و صمیمی صحبت کنید که با هیچ کانال بازاریابی دیگری امکان پذیر نیست.

4. بخش‌بندی پایگاه داده اطلاعات مشتری و کاربر   

چون می‌توانید پایگاه داده مشتریان و کاربران را با ایمیل بخش‌بندی کنید، می‌توانید کمپین‌های بازاریابی به شدت هدفمندی ارسال کنید که منجر به افزایش تبدیل‌های فروش شود؛ صرفا به این دلیل که آن‌ها بسیار خاص هستند. مثلا اگر گل فروشی دارید می‌توانید هر کسی که گل نرگس از شما خریداری کرده است را در پایگاه داده‌تان بیابید و در ابتدای نیمه دوم سال که اولین گل‌های نرگس وارد بازار می‌شوند، به آن‌ها ایمیل ارسال کنید. با استفاده از پایگاه داده مشتریان پیام‌های مرتبط‌تری را برای مشتریانی ارسال خواهید کرد که به احتمال زیاد به آن پاسخ خواهند داد و این همان بازاریابی خوب است.

بیشتر بخوانید21 مزیت استفاده از ایمیل مارکتینگ که بهتر است بدانید…

5. متداول‌تر

چون ایمیل زمان کمتری برای خلق و ارسال نسبت به سایر ابزار و کانال‌های بازاریابی نیاز دارد، می‌توانید با مشتریانتان به دفعات بیشتر ارتباط برقرار کنید. به جای آنکه فقط برای آن‌ها کاتالوگ هر ماه یا هر فصل ارسال کنید، می‌توانید هر هفته پیشنهادات خود را برای آن‌ها بفرستید. البته به خاطر داشته باشید یکی از بهترین اقدامات در بازاریابی ایمیلی عدم ارسال ایمیل به مشتری بیش از یکبار در هفته است.

6. آزمون پیام‌های بازاریابی

بازاریابی خوب همیشه قادر به آزمودن چیزها است. بازاریابی ایمیلی بررسی اینکه مشتریان و کاربران شما به چه گرافیک، تیتر، پیشنهاد و حتی رنگی واکنش نشان می‌دهند را ساده‌تر می‌سازد. می‌توانید یک نسخه از ایمیلتان را به بخشی از فهرست خود ارسال کنید و نسخه دوم ایمیل را به بخش دیگر فهرست ایمیل. سپس با استفاده از ابزارهای پیگیری بسیار دقیق در بازاریابی ایمیلی می‌توانید متوجه شوید کدام پیام بازاریابی بهتر در جلب توجه مشتری و افزایش فروش عمل کرده است.

مزایای بازاریابی ایمیلی

7. پخش اطلاعات، از مزایای بازاریابی ایمیلی

ارسال مجدد ایمیلی با پیشنهادی ترغیب‌کننده یا اطلاعاتی مفید تنها چند ثانیه وقت می‌گیرد و بسیاری از کاربران اینکار را خواهند کرد. یعنی تلاش بازاریابی شما نه تنها به سطح وسیع‌‌تری دست یافته، بلکه به شبکه افراد دسترسی پیدا کرده است که اکنون طرفدار برند شما شده‌اند.

8. کاهش هزینه سربار

بازاریابی ایمیلی را می‌توان با هزینه سربار بسیار اندکی انجام داد. نیازی به ده‌ها کارمند، طراح یا تحلیلگر بازاریابی ندارید. نیازی نیست برای چاپ، پست چاپی، خطوط تلفن، یا نرخ‌های تبلیغات هزینه کنید. در بازاریابی ایمیلی خدماتی همچون Comm100 وجود دارد. آنها امکان‌ هاست ایمیل بازاریابی‌تان را با استفاده از تمپلت‌های حرفه‌ای طراحی شده می‌دهد که می‌توانید به میل خود تغییرشان دهید. برنامه بازاریابی ایمیلی اثربخش فقط به یک پلتفورم بازاریابی ایمیلی عالی و فرد بازاریابی نیاز دارد که بداند چگونه پیشنهاد مناسب و آگهی و گرافیک‌های مناسب را در مقابل دید سهم مناسبی از کاربران و مشتریان قرار دهد.

9. توانایی چشمگیر بهتر برای پیگیری فروش و مشارکت کاربر

 • یک پلتفورم خوب بازاریابی ایمیلی می‌تواند اطلاعات پیگیری از این قبیل برایتان فراهم کند:
 • چند نفر ایمیل را باز کرده اند
 • چند نفر بر روی لینک درون ایمیل کلیک کرده‌اند
 • بر روی کدام لینک خاص درون ایمیل کلیک شده است
 • چند نفر شکایت کرده‌اند که ایمیل spam بوده یا برایش ثبت نام نکرده‌اند
 • ایمیل شما اصلا وارد صندوق ورودی کاربرتان شده است یا خیر.

بیشتر بخوانید: شش نکته اساسی که هنگام استفاده از بازاریابی ایمیلی باید در نظر گرفت.

10. سیاره را با بازاریابی ایمیلی نجات دهید!

همه ما این روزها تلاش می‌کنیم تا با محیط زیست رفتاری دوستانه‌تر داشته باشیم. زمانی که بازاریابی ایمیلی را به عنوان روش ارتباطات اصلی خود با مشتری بهینه می‌کنید، کمک می‌کنید تا تعداد درخت‌های کمتری برای بازاریابی چاپی بریده شوند. همه ما میخواهیم تصمیمات مسئولانه‌تری در قبال ابزارهای بازاریابی بگیریم که کمک می‌کنند تا علاوه بر بهبود کسب و کار به سیاره نیز کمک کنید.

پیشنهاد می‌کنیم که بازاریابی ایمیلی جزئی از آمیخته بازاریابی‌تان شود؛ نه تنها یکی از مواد آن. اگر ایمیل را در برنامه بازاریابی خود نگنجانید مزایای زیادی را از دست خواهید داد. این مزایا، فروش کل و مشارکت کاربر را با هزینه سربار و نیز زمان و انرژی بسیار اندک بهبود می‌بخشند.

ایمیل مارکتینگبازاریابی محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *