امکان جذابی دیگر از میلرلایت، آیا شما چیزی از A/B testing می‌دانید؟

A/B testing

تست A/B چیست؟

شما می‌توانید قبل از ارسال خبرنامه‌تان بهترین شراط را از لحاظ نرخ باز شدن و نرخ کلیک برای خبرنامه خود فراهم کنید. یعنی خبرنامه خود را از لحاظ محتوا، موضوع و نام و ایمیل ارسال‌کننده به گونه‌ای ارسال کنید که بهترین نتیچه را داشته باشید. این کار به سادگی و با استفاده از روش A/B testing انجام می‌شود.

به این صورت که شما قبل از ارسال نهایی خبرنامه خود را ابتدا به دو گروه کوچک از مشتریان ارسال نمائید. سپس نتایج را بررسی نمائید و ببینید که کدام گروه ایمیل شما را بیشتر باز کرده‌اند. یا کدامیک بیشتر کلیک کرده‌اند. در ادامه با یک مثال ساده توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: تبلیغات اینترنتی را بهتر بشناسیم

همان طور که در مقالات گذشته گفته شد یکی از روش‌های انتخاب خط موضوع مناسب، استفاده از تست A/B برای موضوع خبرنامه‌ها می‌باشد. به این صورت که برای خبرنامه خود دو عنوان موضوع در نظر بگیرید. سپس خبرنامه را یک بار با عنوان اول به گروه X از مشتریان ارسال کنید. بار دوم همان خبرنامه را با عنوان دوم به گروه Y از لیست مشتریان ارسال کنید.

بعد از گذشت یک الی دو روز نتایج هر دو خبرنامه را بررسی کنید. اگر خبرنامه گروه X نرخ باز شدن و یا کلیکش بالاتر باشد پس عنوان موضوع بهتری برای ارسال دارد. شما می‌توانید با خیال راحت‌تر همان عنوان را برای ارسال نهایی خبرنامه خود در نظر بگیرید. میلرلایت با ایجاد این امکان شگفت انگیز در پنل ایمیل مارکتینگ خود به شما این فرصت را می‌دهد تا بهترین انتخاب را برای خبرنامه‌هایتان داشته باشید.

روش کار با A/B testing نرم‌افزار ایمیل مارکتینگ میلرلایت

1- بعد از لاگین به پنل ایمیل خود ابتدا از منوی سمت چپ گزینه Campaigns را انتخاب کنید. سپس وارد صفحه مربوطه شوید.

2- سمت راست بالای صفحه دکمه نارنجی رنگ Create campaign کلیک کنید.

3- به صفحه همیشگی ایجاد ایمیل هدایت می‌شوید. با این تفاوت که در اینجا دو تب به شما نمایش داده می‌شود: Regular Campaign و A/B Split campaign.

A/B testing

نکته: به تصویر زیر دقت کنید، روش دیگری برای انتخاب ارسال کمپین تستی

A/B testing

4- تب A/B Split campaign را انتخاب کنید

5- در صفحه جدید مطابق تصویر زیر امکان انتخاب سه گزینه برای شما وجود دارد. شما با هرکدام از این سه حالت بنا به نظر خود می‌توانید A/B testing کمپین خود را تعریف کنید.

نکته: شما در هر تست تنها یکی از سه حالت را می‌توانید انتخاب کنید.

A/B testing

الف: عنوان ایمیل

دو عنوان موضوع برای خبرنامه خود انتخاب کنید تا ببینید کدام عنوان مناسب‌تر است. این دو عنوان را مطابق تصویر بالا در قسمت‌های A و B وارد نمائید.

فایده: با این روش در A/B testing شما می‌توانید تشخیص دهید کدام عنوان موضوع نرخ باز شدن ایمیل شما را بالا می‌برد.

ب: نام و ایمیل ارسال کننده

دو نام و دو ایمیل متفاوت برای خبرنامه خود در نظر بگیرید. ردیف اول مربوط به نام و ایمیل A و ردیف دوم مربوط به نام و ایمیل B می‌باشد.

فایده: با این روش شما می‌توانید بهترین نام و ایمیل را برای ارسال خبرنامه‌های خود انتخاب کنید.

A/B testing

ج: محتوای ایمیل

با انتخاب این قست می‌توانید محتوای خود را به دو ضورت مختلف طراحی کنید. سپس برای مشتران ارسال نمائید و بازخوردها را بررسی کنید.

زمانی که گزینه email content را انتخاب می‌کنید، همه چیز شبیه خبرنامه عادی است:

– موضوع، نام ارسال کننده، ایمیل ارسال‌کننده و زبان را انتخاب کنید.

– دکمه next را کلیک کنید.

– طراحی دلخواه را برای خبرنامه خود انتخاب کنید.

نکته : روش تست A/B testing را فقط برای drag and drop و rich text editor می‌توانید پیاده کنید.

– فرض ما روش درگ‌ اند دراپ است. در اینجا خبرنامه خود را با طرح دلخواه آماده نمائید.

بعد از اتمام طراحی، دکمه done editing همیشگی که به create B version تبدیل شده است را کلیک کنید.

A/B testing

– شما به صفحه‌ای مشابه صفحه قبلی و این بار برای طراحی نسخه B خبرنامه خود آماده می‌شوید.

– ولی قبل از آن از شما سوال می‌شود که آیا قصد دارید خبرنامه دوم خود را جدید و کاملا متفاوت طراحی کنید و یا اینکه قصد دارید یک کپی از همان خبرنامه A را تنها با تغییراتی جزئی به عنوان خبرنامه B ایجاد کنید.

A/B testing

6- در این مرحله بعد از عبور از طراحی خبرنامه، گروه مورد نظر خود را انتخاب کنید و به صفحه‌ای که تصویر آن را مشاهده می‌کنید هدایت خواهید شد.

A/B testing

7- در این قسمت همان طور که در تصویر مشاهده می‌کنید شما می‌توانید با حرکت دادن نوار خاکستری رنگ میزان اندازه گروه A و گروه B را تعیین می‌کنید. در مثال بالا از کل لیست ایمیل، 50 درصد به عنوان لیست اصلی (winner) در نظر گرفته شده است و 50 درصد باقی مانده به عنوان لیست تستی است که 25 درصد برای گروه A و 25 درصد برای گروه B در نظر گرفته شده است.

در قسمت آخر نیز از شما سوال شده است که تمایل دارید چه معیاری را برای مقایسه دو گروه A و B در نظر بگیرید؟ نرخ باز شدن و یا نرخ کلیک. و اینکه این معیار را تا چه مدت زمان بعد از ارسال بررسی اندازه گیری شود. 1 ساعت بعد از ارسال، 1 روز، 1هفته و یا… .

بیشتر بخوانید: نورومارکتینگ، راهکاری برای تجارت با ذهن

8- از این جا به بعد تفاوتی با ایجاد خبرنامه در حالت عادی ندارد و شما خبرنامه خود را ارسال خواهید کرد. بسته به زمانی که شما در مرحله قبل انتخاب کرده‌اید (به طور مثال 1 ساعت) نرم‌افزار به طور اتوماتیک بعد از گذشت 1 ساعت مشخص می‌کند بین A و B کدام برنده است یعنی نرخ باز شدن بیشتری نسبت به دیگری داشته است و سپس ایمیل گروه برنده را با همان ویژگی و مشخصات به لیست winner ارسال می‌کند.

9- در آخرین مرحله بعد از ارسال، شما امکان لغو تست را در هر زمان که تمایل داشته باشید دارید و نرم‌افزار نتایج را تا آن لحظه به شما نمایش خواهد داد. فرض کنید در مرحله هفتم شما زمان تست را 1 روز انتخاب کرده باشید اما به هر دلیلی بعد از 2 الی 3 ساعت خواهان ارسال نهایی خبرنامه هستید. مطابق تصویر زیر با لغو تست A/B، سیستم نتایج و همچنین برنده را تا آن لحظه به شما نشان خواهد داد. شما می‌توانید انتخاب کنید که با استناد به نتایج چند ساعته خبرنامه خود را ارسال کنید و یا اینکه کلا روش تست را لغو کرده و به صورت عادی ارسال خود را انجام دهید.

A/B testing

ایمیل مارکتینگ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *