راهنمایی برای برنامه ایمیل مارکتینگ شما در سال 94

برنامه بازاریابی ایمیلی

اگر کسب و کار شما با فروش کالا و یا ارائه خدمات به مشتریان ارتباط دارد و مشتری به طور مستقیم از شما و یا وب سایتان خرید می‌کند، مسلما برنامه بازاریابی ایمیلی می‌تواند ابزار قدرتمندی برای افزایش فروش و محبوبیت کسب و کارتان باشد. چه چیزی از این بهتر که شما بتوانید با صرف کمترین هزینه خدمات خود را به مشتریان ارائه دهید و یک مسیر سوددهی جدید در کسب و کار خود به وجود آورید.

با استفاده از روش‌های معمول تلفن، نمایشگاه، تبلیغات اینترنتی، تبلیغات بنری و… تا چه حد در جذب مشتریان جدید و سرنخ‌ها موفق بوده‌اید؟ روزانه چه تعداد بازدید‌کننده در وب‌سایت خود دارید؟ آیا همه آنها را می‌شناسید؟ آیا اطلاعات تماس آن‌ها را دارید؟ تعداد کاربرانی که روزانه به وب‌سایت شما سر می‌زنند نیز می‌توانند به راحتی به مشتری شما تبدیل شوند؟ آیا از علایق و سلیقه مشتریان خود در بین کالاها و خدماتتان با خبر هستید ؟به طور مثال آیا تاکنون توانسته‌اید لیستی از مشتریان خود که از محصول X شما بیشتر استقبال کرده‌اند فراهم کنید؟

بیشتر بخوانید: نورومارکتینگ، راهکاری برای تجارت با ذهن

هر کسب و کاری برای درآمد بیشتر نیاز به مشتری دارد. برای جذب مشتری نیاز به تبلیغ و برای تبلیغات نیاز به سرمایه دارد. ایمیل مارکتینگ یا برنامه بازاریابی ایمیلی یکی از بهترین و کم هزینه‌ترین ابزار تبلیغاتی در دنیای مجازی به شمار می‌رود. اما خیلی از کسب و کارها تصورشان از برنامه بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ این است که با کمترین هزینه یک پنل ایمیل خریداری کنند. سپس بدنبال خرید یک بانک ایمیل چند ده هزارتایی باشند و تمام.

روزانه، ماهانه یا سالانه بدون هیچ نوع برنامه ریزی تعدای خبرنامه تبلیغاتی، با هرنوع طرح، هر نوع محتوا و هر نوع موضوعی که به ذهنشان می‌رسد به هر نوع قشر کاربری ارسال کنند. کاربرانی که روحشان هم خبر ندارد ایمیل‌هایشان از کجا به دست فلان کسب و کار رسیده است. به همین دلیل است که بیشتر آن‌ها از ادامه ایمیل مارکتینگ خود خسته می‌شوند و نتیجه‌ای از آن عایدشان نمی‌شود. همچنین به دلیل خرید لیست ایمیل غیرمجاز اکثر خبرنامه‌هایشان یا اسپم می‌شوند و یا اصلا خوانده نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید: چگونه بازاریابی سنتی و دیجیتال را با هم ادغام کنیم (قسمت اول)

ایمیل مارکتینگ هم مثل تمام راه کارهای تبلیغاتی دیگر برای رسیدن به بازده بالا نیاز به برنامه ریزی دارد، برنامه ریزی سالانه و یا چند ماهه. اگر در سال گذشته از ابزارهای ایمیل مارکتینگ استفاده می‌کردید، پس از گذشت یک سال جدا از میزان فروش، لیست مشتریانتان چقدر افزایش پیدا کرد؟ آیا حداقل برای زمان و تعداد خبرنامه‌هایتان برنامه ریزی مشخصی داشتید؟ یعنی سعی کردید ایمیل‌هایتان را در روزهای مشخصی از هفته و در ساعات مشخصی از روز ارسال کنید؟

اگر در سالی که گذشت برای تبلیغات ایمیلی خود برنامه مشخصی نداشته‌اید مطالب این مقاله تا حدی می‌تواند مسیر برنامه ریزی سال 94 شما را روشن‌تر کند. مسلم است هر کسب و کاری بسته به نوع خدمات، منطقه، سابقه تجارت، میزان سرمایه و… برنامه ریزی‌های متفاوتی خواهد داشت. اما سعی ما بر این است با اشاره به برخی عادات مثبت در زمینه ایمیل مارکتینگ یا برنامه بازاریابی ایمیلی که برای همه انواع کسب و کارها مفید است، به پیاده کردن یک برنامه ایمیل مارکتینگ هدفمند با دید دیگری بنگرید.

1. یک تقویم جیبی سال 94 بخرید

تا کنون با جشنواره‌های تخفیفی شرکت‌ها، بانک‌ها، اپراتورهای تلفن همراه و خیلی از کسب و کارها مواجه شده‌اید. آن‌ها در مناسبت‌هایی که برای کاربرانشان عزیز است، خدمات خود را با تخفیف‌های ویژه‌ای ارائه می‌دهند. فروش اولیه با سود کمتر، در عوض جذب مشتریان بیشتر، مشتریانی که بعد از جشنواره تخفیف باز هم از آن‌ها خرید خواهند کرد.

 • – تقویم سال 94 را بردارید و مناسبت‌هایی که تمایل دارید کالای خود را با تخفیف ارائه دهید علامت بزنید.
 • – سعی کنید در ماه حداکثر یک مناسبت را انتخاب کنید.
 • – زمان تخفیف را حداقل 2 روز و حداکثر 1 هفته در نظر بگیرید.
 • – ایمیلی که قرار است ارسال کنید را از لحاظ گرافیکی متناسب با مناسبت طراحی کنید.
 • – یک هفته قبل از شروع تخفیف طی ایمیلی مشتریان را از آن مطلع کنید.
 • – میزان تخفیفی که در نظر می‌گیرید باید برای مشتریان چشمگیر باشد.

2. محتوای حرفه‌ای ارسال کنید

هریک از ما ایمیل‌های تبلیغاتی زیادی را دریافت کرده‌ایم. ایمیل‌هایی که تماما تبلیغ کالا و خدماتشان است. اما چند درصد از این ایمیل‌ها واقعا همان چیزی را نوشته‌اند که ما به آن نیاز داریم. تا حالا چند مرتبه از ایمیل‌هایی که دائما تبلیغات خود را ارسال می‌کنند و هدفشان فقط فروش است کلافه شده‌ایم؟

برای بالا بردن محبوبیت و کیفیت فروشتان و همچنین حرفه‌ای بودن کسب و کارتان فقط به تبلیغات نپردازید. به کاربران خود چیزی فراتر از محصولاتتان ارائه دهید. بگذارید بدون صرف پول از شما و کسب و کارتان چیزی یاد بگیرند. پیشنهاد ما به شما این است که محتوای ایمیل‌هایتان 30 درصد تبلیغ و 70درصد آموزش باشد.

3. بانک ایمیل هرگز

شما هم مانند خیلی از کسب و کارهای دیگر می‌توانید با بیست هزار تومن یک بانک ایمیل یک میلیون تایی خریداری کنید، اما از این یک میلیون چند ایمیل سالم برای شما باقی می‌ماند؟ از این ایمیل‌های سالم چند درصدشان خبرنامه‌های شما را باز می‌کنند؟

با این بانک‌ها نه تنها آمار بونس و اسپم خود را بالا برده و آمار باز شدن ایمیل‌هایتان را پائین می‌آورید، بلکه پنل ایمیل خود را نیز از دست خواهید داد. اگر به این سادگی می‌شد لیست ایمیل جمع کرد، پس این همه فرم ثبت نام در وب سایت‌ها به چه دردی می‌خورد؟ این همه تشویق کاربران به ثبت نام در سایت چه طور؟

 قانون مهم ایمیل مارکتینگ: فقط به کاربرانی که از آن‌ها مجوز ارسال خبرنامه تبلیغاتی گرفته‌اید، ایمیل ارسال کنید

4. لیست ایمیل خود را هوشمندانه بزرگ کنید

به جای استفاده از بانک ایمیل، لیست مشتریان مختص کسب و کار خود را هوشمندانه زیاد کنید. شما در طول سال فرصت‌های زیادی برای جمع کردن ایمیل دارید. فرصت‌هایی که به شما ایمیل‌هایی می‌دهد که هم صاحبانشان به محصول شما نیاز دارند و هم با میل و رضایت آدرس ایمیلشان را در اختیار شما گذاشته اند.

 • – روزانه چند نفر به طور حضوری از شما خرید می‌کنند؟
 • – چند نفر با شرکت شما تماس تلفنی می‌گیرند؟
 • – چند نفر برای شما پست می‌گذارند و شما جوابشان را می‌دهید؟
 • – چند نفر در شبکه‌های اجتماعی از شما راجع به محصول و خدماتتان سوالی می‌پرسند؟
 • – در هر نمایشگاهی که شرکت می‌کنید، چند نفر از غرفه شما بازدید می‌کنند و بروشور دریافت می‌کنند؟

مطمئنا در حین خواندن این مطلب روش‌های خیلی بیشتری به ذهنتان می‌رسد که کاملا قانونی و محترمانه می‌توانید از کاربران بخواهید برای ارسال خبرنامه، آدرس ایمیلشان را در اختیار شما بگذارند.

5. منظم ارسال کنید، مشتری را کلافه نکنید

تا حالا شده است عضو وب سایتی باشید و بدانید که هر هفته چه روزی و دقیقا چه ساعتی خبرنامه تبلیغاتی آن به ایمیل شما ارسال می‌شود؟ حالا در نظر بگیرید یکی از این روزها که اتفاقا منتظر دریافت ایمیلشان هستید، با اشتیاق وارد اکانت خود می‌شوید اما می‌بینید خبری از ایمیل آنها نیست، چه اتفاقی می‌افتد؟ آن وب‌سایت باز هم جایگاه قبل را برای شما دارد؟

شاید اگر همیشه منظم بوده و فقط یک بار چنین بی‌نظمی اتفاق افتاده باشد، تاثیری روی شما نداشته باشد. اما حالتی را در نظر بگیرید که عضو وب سایتی شدید که به مطالب و محصولاتش علاقه دارید اما هیچ زمان و روز مشخصی برای ارسال خبرنامه‌هایشان ندارند. گاهی در روز سه مرتبه ایمیل می‌فرستند و گاهی اوقات ماهی یک ایمیل هم ارسال نمی‌کنند. مانند آن است که وقتی به دنبال چیزی هستید پیدا نمی‌شود. اما زمانی که به آن نیاز ندارید همیشه کنار دستتان است. پیشنهاد ما این است که:

– حداکثر دو بار در هفته و حداقل دو بار در ماه خبرنامه ارسال کنید

– روز و ساعت مشخصی را در نظر بگیرید و دقیقا در همان زمان ارسال کنید. مثلا اگر تمایل دارید چهارشنبه‌ها ساعت 9 صبح خبرنامه خود را ارسال کنید، هر هفته دقیقا همان روز و ساعت ارسال کنید

– اگر مدت طولانی در زمان مشخصی ایمیل‌های خود را ارسال کرده‌اید طوری که مشتریان شما به آن عادت کرده‌اند اما به هر دلیلی تصمیم گرفتید روز و ساعت ارسال خود را تغییر دهید، بهتر است در یکی از ایمیل‌های خود این تغییر را با مشتریان نیز در میان بگذارید.

6. حتما مطالعه کنید

آغاز هر فعالیتی در هر زمینه‌ای نیاز به مطالعه و یادگیری دارد. کتاب‌هایی که در زمینه برنامه بازاریابی ایمیلی ارائه شده‌اند را بخوانید. ما در این قسمت نمونه‌ای از آن‌ها را کاملا رایگان در اختیارتان قرار داده‌ایم. در بین آن‌ها کتابی مخصوص به کسب و کار‌های سیر سفر و آژانس‌های مسافرتی وجود دارد، حتی اگر شغل شما آژانس مسافرتی نیست، پیشنهاد ما این است که حتما آن را مطالعه کنید.

کتاب 21 نکته در ایمیل مارکتینگ

کتاب 21 نکته در ایمیل مارکتینگ آژآنس‌های مسافرتی

کتاب 21 نکته در طراحی بنر برای تبلیغات اینترنتی

ایمیل مارکتینگ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *